Pondělí 27. 2. 2017
PROSTOR PRO OBČANSKOU SPOLEČNOST

L)N doporučují

Praha: nemá pršet. Jinak nic není jisté. Brno: výrazně poklidnější rytmus. Přehled akcí v Praze a Brně.

Praha: nemá pršet, jinak nic není jisté. Akce, plné odkazů na svobodu, se proplétají, slévají, rozdělují a stojí proti sobě i k sobě čelem v takovém tempu, že skutečný průběh je obestřen závojem nemožnosti.

Vše symbolicky propukne již dopoledne na Národní třídě. Od 10.00 hod. se zde pod hlavičkou Díky, že mužem sejdou ti, kteří nechtějí: „nadávat u piva, provolávat patetická hesla nebo deklamovat prázdné fráze…“. Konkrétně to znamená, že na piazzetě ND a na Národní budou až do večera divadla, výstavy, graffiti, skate, DJs, stánky neziskovek, venkovní kavárna a veřejná čítárna. Plus přednášky a diskuse. Pelmel nenadávajících ráno začne mší, kterou bude sloužit kardinál Dominik Duka.

Zároveň na stejném místě (Památník 17. listopadu)  bude od 10 do 18.00 hod. probíhat happening "Ulice volby, ulice svobody“. Organizátoři slibují: „naši rudou klec uvidíte snadno.“  U stanoviště se budou psát vzkazy typu: „co pro mě znamená svoboda", vyrábět pamětní stužky připomínající Miladu Horákovou, posílat pozdravy Martě Kubišové a hrát hra: Ovčáček hledá Peroutku, my hledáme Zemana".

Od 17.00 hod. se happening přetaví do lidského řetězu s názvem: Světla pro svobodu – aneb táhneme za jeden provaz, kdy se účastnící seřadí, chytí za ruce a zapálí svíčky po celé Národní třídě.

Aby toho nebylo málo po 10 hod. se na Národní setkají i příznivci a přátelé sociální demokracie v čele s Bohuslavem Sobotkou. „Všichni si zavzpomínají na přelomové události položením věnců a zapálením svíček.“

Těsně před dvanáctou (v 11.55) se zde ocitnou i účastníci akce Dvě totality stačily a u plně obsazeného Památníku 17. listopadu také položí květiny a zapálí svíčky. Následně se přesunou na Václavské náměstí (spodní část), kde od 13.00 hod. zahájí celoodpolední „kulturně edukativní program k 17. listopadu 1939 – 1989.“

K tomu se od 13.30 stane Národní třída dějištěm pokusu Řvoucích neandrtálců a spolku Podhradí zvolit vysněnou hlavu státu pod názvem Karta pro příštího prezidenta. Bude opět červená, ale s novým mottem: „Negací nic nezměníme. Pojďme hledat pozitivní alternativy.“

Mezitím se již na náměstí Míru od 13.00 hod. schází účastníci demonstrace Tahle země patří všem: Refugees welcome. Tvrdí přitom: „...solidarita a lidskost nezná hranic.“ Na tuto demonstraci se svolávají také iniciativy  Czech team a Hlavák, kteří „prázdnou frázi“ o solidaritě aktuálně naplňují v divoké praxi Balkánu a české uprchlické realitě.

Míří sem též Antinacionalistický blok organizovaný Anarchistickou federací, jejíž příznivci se ve 13.00 hod. potkávají na Klinice. Jen co se všichni na Míráku pozdraví, změní se demonstrace v pochod, s první zastávkou na pražském Albertově.

Zde (Albertov) je (cca ve 14.30 hod) již očekáván prezident Miloš Zeman, a to představiteli Bloku proti islámu a hnutí Úsvit. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka jde prezident na Albertov uctít památku 17. listopadu 1989 a 1939, nikoliv demonstrovat proti islámu. Bohužel nevyloučil, že s přítomnými lidmi promluví.

Zatím se již utěšeně plní i Václavské náměstí, kde se od 14.00 hod. vedle akce Dvě totality stačily, koná shromáždění Za naši kulturu a bezpečnou zem. Svolávají ji titíž pořadatelé, kteří na začátku záři v Praze organizovali protest proti imigrantům. Účastníci si s sebou mají přinést zelené karty, tentokrát jako symbol podpory prezidentovi. Na stejné místo šikuje své příznivce i Dělnická strana sociální spravedlnosti k protestu "proti imigraci a islamizaci Evropy", jakož i Tomio Okamura.

Po osvěžujícím setkání s Milošem Zemanem sem přichází z Albertova (potažmo z náměstí Míru) i pochodující aktéři demonstrace Tahle země patří všem: Refugees welcome. Chtějí se od 15.30 hod. zúčastnit Setkání dobré vůle (horní část Václavského náměstí), na kterém spolky Podhradí a Proti projevům nenávisti zapálí svíčku za Paříž a „ukáží, že se nenechají zastrašit a poštvat proti sobě“.

K Setkání se mají připojit i ti, jež zatím na Národní třídě v poklidu volili novou hlavu státu (Karta pro příštího prezidenta). Jejich přesun začíná v 15.15.

Od 14. 00 hod. současně Prahou prochází karnevalový průvod v rámci Sametového posvícení. Letos je připraven velký satirický rej s tématem: Loď bláznů aneb Kde domov můj". Trasa průvodu vede přes Karlův most, na Národní třídu (jak jinak) a končí na Kampě. Pro velké veselí následuje večírek v Zázemí (Bartolomějská 14).

Zpět pod koně. Po ukončení Setkání dobré vůle se ti, kdo ještě budou moci a přežijí setkání s neonacisty i Tomiem Okamurou, vydají na blízké Hlavní nádraží, kde proběhne Happening lítosti u sochy Nicholase Wintona " (cca od 18.00 hod.). Bude se děkovat lidem z iniciativy Hlavák a proběhnou zde projevy, které se nevešly pro časovou tíseň na samotnou demonstraci.

Zároveň je svolán pochod, který v podvečer (od 17.00 hod.) s neúnavnými účastníky Setkání, Dvou totalit i děkovačky na Národní vyjde od sochy sv. Václava na Hradčanské náměstí. Na akci s poutavým názvem Jdeme Hradu připomenout ústavu chtějí organizátoři širokou veřejnost seznámit s možností žalovat Miloše Zemana za šíření poplašné zprávy a podněcování k nenávisti vůči skupině obyvatel. Červené trenýrky s sebou.

Pro aktivizované Pražany ale ani nyní nic nekončí. Kromě večírku v Zázemí a mecheche na Národní, je v nabídce i minifestival na Klinice (od 17.00 hod.) Zahřej svého uprchlíka. Autonomisté nabízí umně skrytou benefici (poezie na živo, performer, koncert, večeře a kultovní snímek Kouř) na zakoupení teplého oblečení pro uprchlíky, kteří před zimou uvízli na Balkáně.

Pro ty, kteří si chtějí 17. listopadu trochu odpočinout, je tu navíc dobrá zpráva. Několik ohlášených akcí nesouvisí ani s migrací, ani s prezidentem.

Na Staroměstském náměstí budou od 15.00 hod. demonstrovat odpůrci ministra financí Babiše proti jeho "totalitní politice". Na Malé Straně se ve 12.00 hod. sejdou kritici rozhodnutí Akreditační komise zrušit obor speciální pedagogika na Univerzitě Jana Amose Komenského.

A Amnesty International  nabízí ve sváteční den začátek svého kurzu o svobodě projevu, který můžete absolvovat z pohodlí domova, je totiž on–line.

Brno: oproti Praze volí pro oslavy výrazně poklidnější rytmus.

Listopad připomenou především studenti z Masarykovy univerzity s velkou akcí pod jednoduchým názvem Sedmnáctý studentský . Začíná ve 13.00 hod. na Moravském náměstí. Připraven je odpolední a večerní program v kině Scala a jednotící téma: lidskost versus barbarství. Na pořadu dne jsou besedy, diskuze, promítání, venkovní výstavy a tradiční lampionový průvod s výklady historiků z Kraví hory, přes Kounicovy koleje až do centra (od 18.00 do 21.00 hod).

Na Moravském náměstí před kinem Scala se má v 15:00 konat také pokojné shromáždění lidí zklamaných sliby listopadu 1989. Účast podle pořadatelů přislíbil europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf. Svolavatelé akci charakterizují jako manifestaci za socialismus a proti kapitalismu.

Ještě před tím (od 13.30) má být opět na Moravském náměstí (u Jošta) happening Karta pro příštího prezidenta – Brno. Což je opět volba snové hlavy státu na nečisto.

Poklidnou atmosféru doplní komentované prohlídky v někdejším vězení Cejl (od 15.00 a 17.00 hod.) a divadelní inscenace Zpráva o zázraku (Josef Toufar), odehrávající se v barokní vězeňské kapli, přeměněné po roce 1948 na agitační místnost správy věznice (od 19.00 hod).

Jako vrchol oslav avizují organizátoři Brňanům projekt Co znamená pásti koně, nebo-li společný koncert Filharmonie Brno a legendární skupiny The Plastic People of the Universe, který v brněnském SONO centru diriguje Marko Ivanovič (od 20.00 h.) Součástí večera bude také premiérová projekce stejnojmenného dokumentu Břetislava Rychlíka.

Znejistělým Pražanům, kteří by o tuto jedinečnou lahůdku nechtěli přijít, nicméně již léta se jim nedaří do Brna dostat a nejinak je tomu i nyní, lze prozradit, že psychedelické oratorium zvládne v přímém přenosu slavnostně odvysílat ČT art.

 

 

Zprávy

Magazín